İçeriğe geç

Makale: Metal Mobilyalarda Temizlik ve Bakım

Metal Mobilyalarda Temizlik ve Bakım

Metal mobilyalar evlerimizde ve ofislerimizde sıkça kullanılan ve dayanıklılıklarıyla tercih edilen seçeneklerdir. Ancak, zamanla metal yüzeylerde kirlenme, paslanma, lekelenme gibi sorunlar oluşabilir. Bu nedenle metal mobilyaların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı yapılması önemlidir.

TEMİZLİK

  • Mobilyalarınızı mümkün olduğunca güneşten uzak tutmalısınız.

  • Mobilyalarınızı uzun süre temizlemediğinizde kalıntıları çıkarmak çok daha zor olacaktır ve mobilyanıza zarar verebilirsiniz.

  • Mobilyarınızda menteşe, ray gibi hareket eden aksesuarlarınıza belirli aralıklara mutlaka size şiddetle önereceğimiz WD40 marka sprey kullanmalısınız. Böylece mekanizmaların ömrünü uzatırsınız ve gıcırdamaların önüne geçerek sağlıklı çalışmasını sağlarsınız. 

  • Rutubet oranı yüksek mekanlarda metal ürünler tercih etmemelisiniz. Paslanmalara sebep olacaktır.

  • Doğru malzemeleri doğru yerlerde konumlandırmalısınız. Örneğin iç mekan için üretilmiş metal bir ürünü dış alanda kullanmamalısınız.

SANDALYE

Metal Mobilya Bakım ve Temizliği

Metal mobilyaların temizliğinde yüzeyi çizebilecek bir doku ile temizlemekten kaçınmalısınız. Mikrofiber bezler kullanabilirsiniz. Metal mobilyaları temizlerken ılık ve sabunlu su ile temizlemelisiniz. Bez ile kurularken oval hareket ettirerek silme ve kurulama işlemi yaparsanız silme izleri olmayacaktır.

Yüzey zorlayıcı ise sirekli su veya silikonlu camsil deneyebilirsiniz. Silikonlu camsil içeriğinde bulunan izopropil alkol sayesinde hem dezenfekte ederek temizlik yapabilirsiniz. Eğer krom ise ürününüz, aluminyum folyo ile o bölgeyi nazikçe kazıyabilirsiniz. Sonrasında ise mikrofiber bir bez ile temizliğe devam edebilirsiniz. Ayrıca sirkeli su ile temizlediğinizde metal ürünlerinizin üzerinde su lekesi kalmadığını görebilirsiniz.

ALUMİYUM FOLYO

Metal bir ürününüz üzerinde boyası kalkan bir yer var ise mutlaka renk tonuna göre sprey yaptırıp o bölgeyi boyamalısınız. Açılan yüzey hava ile temas ederse zamanla pas yapacaktır. Boyası atmış yere uzaktan sprey sıkmalısınız ve öncesinde uygulama yapılacak yerin etrafına boya gelmemesi için eski gazete veya kağıt ile kaplamalısınız. Bu şekilde hava ile temasını kesmiş olacaksınız. Mobilyanızın rengine yakın bir renk yaptırmak isterseniz, ürünün sökülebilir bir parçasını alıp Küçükçekmecede bulunan Hedef Boya'ya uğrayarak çok benzer bir ton sprey yaptırabilirsiniz.

Paslanmaz çelik veya diğer parlak metaller için özel üretilmiş yüzey temizleyicileri kullanarak metal yüzeylerinizi temizleyebilirsiniz. 3M markası, bu tür temizleyiciler arasında oldukça başarılıdır. Ayrıca, Norton marka yüzey temizleyicileri de tercih edebilirsiniz. Bu temizliyecileri direk yüzeye kullanmak yerine bez üzerinde uygulayıp kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Metal yüzeylerdeki hataları gidermek ve yüzeyi parlatmak için pasta kullanabilirsiniz. 3M marka pastalar ya da kalın dişli pastalar bu işlem için uygundur. Pasta alarak bir bezin üzerine sürüp, metal sehpanın sorunlu bölgesini nazikçe silerek temizleyebilirsiniz.

Ancak, pasta ile temizleme işlemini çok fazla abartmamaya özen göstermelisiniz. Aşırı kullanımı, yüzeyin parlaklığını kaybetmesine sebep olabilir.

Unutmayın, bu bilgiler genel bilgilerdir. herhangi bir marka kullanmadan önce ürünün üzerindeki talimatları okumanız ve doğru kullanım şekline uygun olarak kullanmanız önemlidir.

 

Read more

Lake Mobilyalarda Temizlik ve Bakım
LAKE

Lake Mobilyalarda Temizlik ve Bakım

Lake mobilyalar, evinizin en değerli ve şık eşyalarından biridir. Ancak, düzenli kullanım, toz, lekeler ve kirler, mobilyaların doğal parlaklığını kaybetmesine ve zarar görmesine neden olabilir. Bu...

Daha fazlasını oku